V roce 2016 proběhlo výběrové řízení na instalaci rychlonabíjecích stanic pro provoz elektromobilů v České republice. Projekt byl vypsán Energetickou skupinou ČEZ a k tomuto kroku byla vybrána společnost ABB. V současné době je v provozu již 80 stanic s aplikačním rozhraním ABB Connected Services. Pomocí digitálního prostředí ABB Ability lze firma tato zařízení provozovat, tedy řídit a monitorovat jejich činnost na dálku.
Elektromobily mají zelenou a největší tuzemský výrobce osobních vozů Škoda Auto přislíbil, že do pěti let by mělo jeho výrobní linky opustit 5 modelů aut na elektrický pohon. Prozatím zájem o elektromobily brzdí nedostatek spolehlivých nabíjecích stanic a poměrně vysoká pořizovací cena těchto vozů. To se však do budoucna bude s největší pravděpodobností rychle měnit. Výrobci vozů slibují na trhu zajímavé modely a síť stanic se bude rok od roku rozrůstat.
Do osmi let by mělo v Česku vyrůst několik stovek zařízení
V plánu je vybudovat do osmi let několik stovek stanic. V současné době jsou v provozu např. ve Vestci u Prahy, nedaleko Brna u dálnice D1, poblíž Liberce, a v Pardubicích. V plánu je stavět zařízení na dálničním obchvatu nedaleko Olomouce, ve Frýdku-Místku a ve Valašském Meziříčí.
V Evropě se navíc buduje páteřní síť rychlonabíjecích stanovišť a celý projekt je zaštítěn i unijními finančními zdroji. Součástí tohoto rozsáhlého plánu je i společnost ČEZ a E.ON, a to v rámci programové báze tzv. Rozvoje zákaznických požadavků pro oblast e-mobility a inteligentních budov. Nabíjecí stanice také budou umístěny poblíž větších nákupních center, společnost E.ON již nechala nainstalovat tři taková zařízení u obchodních domů Lidl.
Firma ABB má v plánu nabízet v souladu s nabíjením elektromobilů využití webového portfolia s implementovanými přídavnými funkcemi, např. vzdálený monitoring sítě nabíjecích stanic, pomoc při řešení technických obtíží souvisejících s provozem elektromobilů, zajištění servisu, způsob plateb, a energetické řízení spotřeby.