Vidíme-li něčí zahrádku, osázenou ovocnými stromy, angreštem, rybízem, borůvkami, se záhonky se zeleninou a bylinkami… zalitujeme, že něco podobného nemáme též. Máme-li alespoň balkón či terasu, nemusíme zoufat. I v nádobách lze leccos vypěstovat.
Čím dál tím více lidí se pokouší o pěstování vánočního stromkuv nádobě. Na období vánoc ho přenést do bytu a ve zbytku roku, aby trávil čas na balkóně či terase v květináči. Není to zase tak jednoduché, jak by se zdálo. Je třeba dodržet pár pravidel, abychom byli úspěšní. Vhodný typ jehličnanu nám pomohou vybrat v některém zahradnictví a zároveň poradí, jak postupovat.
Zajímavé jsou balkónové ovocné stromky. Jedná se o zakrslé či sloupkové odrůdy, které jsou přizpůsobeny k tomu, aby rostly a plodily v květináči. Samozřejmě množství ovoce je úměrné velikosti stromku. Vhodné je zvolit samosprašnou odrůdu. Nádoba by měla být dostatečně velká, s přibližně 20 litry kvalitní země. Stromky je třeba přihnojovat a pravidelně zalévat. Můžeme si vypěstovat jablka, hrušky, třešně, meruňky i broskve. Někomu se podaří vypěstovat i citrusy jako limetky, mandarinky nebo citróny.
Balkónové ovocné keříky terasu či balkón ozdobí a zároveň nabídnou vlastní ovoce, které si můžeme průběžně trhat. Vypěstovat lze maliny, borůvky, ostružiny, angrešt i rybíz.
Balkónové jahody můžeme pěstovat buď v zavěšené nádobě v převislé formě nebo v truhlících tzv. měsíční jahody, které se chutí i vzhledem podobají jahodám lesním.
Z balkónové zeleniny máme na výběr balkónová keříčková rajčata žlutá nebo červená, fazole, hrášek, ředkvičky, dokonce mrkev. Truhlík je možné osázet pažitkou nebo petrželkou a budeme mít i čerstvé natě.
Balkón by neměl být směrován na západní stranu, kde je odpoledne pro rostliny neúměrné horko. V případě balkónu je třeba vyřešit i zálivku, abychom při pravidelném zalévání nezalili i všechny balkóny v nižších patrech vodou, která přeteče z misek pod květníky či truhlíky.